Animal Show

Dzień Kota – kilka ciekawostek o mruczących czworonogach

To, że kot chodzi własnymi ścieżkami wie każdy. Ciekawe czy znacie trochę mniej popularnych faktów na temat mruczących czworonogów.


Wilgotne ślady łapek, które możesz czasami zauważyć na podłodze oznaczają, że Twój kot się spocił bowiem gruczoły potowe u kotów znajdują się na ich łapkach.

Przywitanie kotów. Koty nie są zbyt ufne i raczej trzymają się na dystans, ale gdy już się zaprzyjaźnią z innymi osobnikami witają się w dość niespotykany w świecie przyrody sposób – ocierają się o siebie nosami.

Kot nie potrafi żuć. Kocia szczęka nie porusza się na boki, dlatego koty nie są w stanie przeżuć dużych kawałków pokarmu.

Koty różnie widzą. W zależności od środowiska w jakim mieszkają. Koty mieszkające w domu stają się krótkowzroczne, zaś mieszkające na zewnątrz dalekowzroczne. Spowodowane jest to nieproporcjonalnie dużymi oczami, przez co skupianie się na obiektach odległych, jak i bliskich jest dla nich zbyt uciążliwe.

Słodkie kotki nie wiedzą, że są słodkie. Amerykańscy naukowcy po przebadaniu DNA kotów ustalili, że mają one uszkodzone geny odpowiedzialne za słodki smak.

Koci skok. Kot może skoczyć jednym susem na wysokość 5 razy większą niż długość jego rozprostowanego ciała.

Indywidualny znak rozpoznawczy. Każdy człowiek ma własny wzór linii papilarnych, kota natomiast można rozpoznać po nosie ponieważ u każdego kota różni się on kształtem przegrody, wysokością nozdrzy lub nachyleniem.

Rozgadane koty. Ich zasób „słów” składa się z około 100 różnych dźwięków. Dla porównania psy są w stanie wydać ich jedynie 10.